Pielgrzymka do medjugorie

By doświadczyć niezwykłego przeżycia duchowego idealnym miejscem jest pielgrzymka do medjugorie, położonej na terenie Bośni i Hercegowiny. Piękna, górska sceneria skrywa niewielką parafię, w której w latach osiemdziesiątych miały miejsce maryjne objawienia. Od tamtej pory pielgrzymka do medjugorie stała się jednym z najbardziej popularnych celów pielgrzymkowych. W miejscu niewielkiego kościółka powstało ogromne sanktuarium, zdolne pomieścić przybywających i gromadzących się tam nawet kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów, którzy chcą zobaczyć na własne oczy to miejsce i spotkać się na wspólnej modlitwie z osobami, które wciąż doświadczają objawień i przekazują wciąż objawiane im orędzie, w którym pojawiają się nawołania do modlitwy i pokoju. W ostatnich latach pielgrzymka do medjugorie stała się również jednym z najczęstszych celów pielgrzymkowych grup z Polski.

Magiczne miejsce

Sanktuarium znacznie rozrosło się w przeciągu ostatnich kilkunastu lat – chodzi nie tylko o kościół, ale pielgrzymka do medjugorie, w tak odległym geograficznie regionie, bo jest położone w górach, wymaga również pewnej bazy noclegowej. I tu Medjugorie wyszło naprzeciw temu zapotrzebowaniu. Niemalże podobnie, na kształt wielu innych znanych miejsc pielgrzymkowych, została zorganizowana baza noclegowa w postaci domów pielgrzymkowych, jak również zaplecze gastronomiczne.

Dodatkowym atutem jest położenie geograficzne – pielgrzymi chodzą wraz z osobami doświadczającymi objawienia po skalistych górkach, co także wpływa na jakoś tego niesamowitego, religijnego doświadczenia i połączenia się we wspólnej modlitwie. Miejscowość jest położona na Półwyspie Bałkańskim, w niedalekim sąsiedztwie Chorwacji i niewielkiej odległości do wybrzeża z Morzem Adriatyckim, co również wpływa znacząco na niezwykłą atrakcyjność tych terenów.

Sanktuarium to jest zatem celem nie tylko czysto pielgrzymkowym dla przeżycia duchowego we wspólnocie modlitwy, ale także w celu rekreacyjnym, wypoczynkowym, by móc odpocząć od codzienności i współczesnego świata.