Problem z wilgocią w domu

Łuszczenie się farb, a później również pojawienie się na ścianach grzyba czy glonów jednoznacznie wskazuje na obecność wilgoci wewnątrz budynku. Jakie sa tego przyczyny i w jaki sposób zapobiegać takim problemom?

 

Nieestetyczny grzyb pojawiający się na ścianach domu to jednoznaczny dowód na obecność wilgoci wewnątrz budynku. Przede wszystkim należy więc sprawdzić, czy zachowana jest odpowiednia wentylacja w poszczególnych pomieszczeniach. Inną przyczyną takiego stanu rzeczy bywa zła izolacja przeciwwodna fundamentów. Długotrwałe zawilgocenie niesie wiele negatywnych skutków. Przede wszystkim sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni, a ponadto niszczy elementy wyposażenia wnętrz, a nawet przyczyniać się może do uszkodzeń w konstrukcji domu. Oczywiście nie można też zapominać o tym, że zbyt mała wentylacja przyczynia się do złego samopoczucia domowników – mogą oni skarżyć się na ból i zawroty głowy, a także zmęczenie, skłonność do alergii, podrażnienia skóry, gardła i błon śluzowych nosa.

 

Po czym rozpoznać, że wymienione wyżej dolegliwości spowodowane są zbyt słabą wymianą powietrza w naszym domu? Mogą świadczyć o tym pojawiające się grzyb i pleśń na nadprożach, a także ościeżach okiennych i w takich miejscach jak naroża pomieszczeń, ściany za meblami lub pod parapetem. Nadmiar wilgoci widoczny jest także na oknach w postaci pary, obecnej na chłodnych przedmiotach czy powierzchniach ścian. Przyczynia się ona również do pęcznienia drewnianych podłóg oraz mebli. Nie można zapominać, że wilgoć w budynku negatywnie wpływa na  konstrukcję, a w rezultacie jej niszczenie. Warto więc pamiętać o należytej wymianie powietrza – kwestia wentylacji jest istotna nie tylko z powodu uszkodzeń elementów wystroju wnętrza czy pojawienia się na ścianach mało estetycznego grzyba, ale wpływa również na nasze zdrowie.

Zdarza się, że pomimo zapewnienia należytej wentylacji w pomieszczeniach, wilgoć nie znika. W takiej sytuacji może okazać się, że przyczyną problemu jest nieodpowiednia izolacja przeciwwodna fundamentów. Woda dostająca się do ich wnętrza w niskich temperaturach zamarza, a w rezultacie ściany fundamentowe pękają i kruszą się. Oprócz niszczenia fundamentów, naruszona jest również ich zdolność do zatrzymywania ciepła wewnątrz budynku. W efekcie przenika ono poza dom i przyczynia się do wychłodzenia. Izolacja przeciwwodna wpływa więc na to, czy w naszym, domu jest ciepło. Ponadto woda podciągana jest wyżej, w wyniku czego również na parterze pojawia się problem, z grzybem czy glonami na ścianach.